Не прехвръкнах, а изхвръкнах

Взех си топла вана и студен душ. Поосвестих се. Трябваше да се видя с директорката на до­ма за временно настаняване в ж.к.„Люлин”. Вече две години живеехме заедно с Меги с невероятния бюджет от… (срам ме е да кажа колко) лева на месец. Реших да участвам в конкурси за поезия и често печелех първите награди. От това обаче никой не е прокопсал. (Една първа награда на такъв литературен конкурс е около 300 лв. и с нея дори не можеш да се разплатиш с „Топлофикация”). Излиза, че българските писатели пишат на тъмно и студено. На кой му пука обаче. Заеми, наеми, ток, парно, вода… Тук е мястото да ви спо­деля, че внукът на д­-р Кръстев, основател на литературен кръг „Мисъл”, ­ и тази зима спи в банята на гарсониерата си, защото там радиатори няма, а лирата не може да бъде спряна…

Точно в 12 часа бях пред канцеларията. Посрещнаха ме със съпричастност и нескри­та симпатия.

Казах, че имам приятелка и голям котарак. И двете „екстри” бяха забранени от правилника за настаняване, но за мен си затвориха очите.

„Виждам, че не сте за нашето общежитие, но ще ви оставя да прецените сам“, каза ди­ректорката и нареди да повикат първия кандидат за настаняване за деня:

„Здрасти, аз съм Симо. Викат ми Тоягата“. Тази изчерпателна визитна картичка беше на около шестдесетгодишен мургав мъж, с белег на лявата буза. Дрехите му бяха измач­кани, а обувките кални.

„Откъде си?“,­ попита директорката.

„От Врачанския, излизам в края на месеца. Лежах двадесет години за убийство. Ми, някакъв от града опипваше жена ми в кръчмата на село. Казах му да се разкара, но той не се и помръдна, направо му потече лигата. Побес­нях! Грабнах нечия тояга, подпряна в ъгъла и с един удар го проснах на пода. Убих го, но си го търсеше… В затвора организираха забави. Там се запознах с Раца. Мъжът й я ревнувал без основание. Пребивал я и я разкарвал го­ла из селото… един ден Раца не издържала и грабнала вилата… и тя излиза в края на ме­сеца. Ако може да ни приемете при вас. Няма­ме роднини, но все ще го нагласим някак.“

Следващият поред за настаняване Явор Ча­мов направо ме срази. Той разместил името си, защото е поет.

„Казвам се Яворов и пиша кратки стихо­творения. Представям ви едно от тях“:

Ах, че е красиво зайченцето сиво –

с бели панталонки,

в джобчето – бонбонки. А в дънера кух

спинка Мечо Пух.

Историята на Явор е като тази на редица други деца без родители, настанени в соци­ални домове. На ученолюбивия Явор му се наложило да повтаря една година, защото ня­мало места в дома.

„За вас този проблем не съществува“, пате­тично заключи госпожа директорката.

„На такива хора трябва да се помага“,­ рече счетоводителката…

После ми сметнаха сумата, платих и съза­клятнически си стиснахме ръцете. Вече бях частица от дома и точно тази частица ми вършеше работа, за да прехвръкна в третата гру­па в картотеката за нуждаещи се от жилище. Дали ще спя една нощ в Люлин няма никакво значение. Само дето усилията ми са били на­ празни. Година по­късно се ожених за Меги и изхвръкнах от картотеката, защото съпругата ми е собственик на една втора идеална част от къща на село и от апартамент във Враца. И за това живеем на така наречения свободен наем. Жилищни ипотечни кредити на моята петдесет и четири годишна възраст не отпус­ка никоя банка. Еле пък, ако си и с болест на Паркинсон…

Неусетно час и нещо се изнизаха. Трябваше да побързам. Имах среща със сина ми и него­вия приятел Боян. Опитът им да ми продадат за трети път един и същи компютър заслу­жава „адмирации”. Конкретната издънка в парично изражение е 35 лв. Отгоре на всичко закъсняха с половин час.

„Носиш ли кабела?“,­ попита синът ми.

­ Пак ли? Последния път проблемът беше същият.

Дотук добре, но забравих паркинсона. А той, милият, се сгушил като котка в скута ми и е толкова реален, че протягам ръка да го погаля. И той започва да трепери…

 

Свързани новини