
Болестта на Паркинсон се появява постепенно и ранните й симптоми често са неспецифични и остават незабелязани дълго време. Ако разпознавате някоя от описаните промени, това не означава непременно, че страдате от заболяването. В случай че виждате няколко от тях обаче е препоръчително да се свържете със специалист.
Треперене
Забелязвали ли сте леко треперене в пръстите, китките или долната челюст докато почивате? Това е един от най-ранните белези на болестта на Паркинсон.
Кога да не се притесняваме?
Треперенето е нормално след физическо натоварване, при стресови ситуации или при наранявания. Среща се и при прием на някои лекарства.
Промяна в почерка
Начинът, по който изписвате буквите и по-специално ситният почерк и струпването на думите в края на страницата се стреща сравнително честo при болестта и се нарича микрография.
Кога да не се притесняваме?
Понякога почеркът се променя с възрастта, при схващане или травма на ръцете или при влошено зрение.
Загуба на обоняние
Ако вече не усещате характерни миризми като тази на банани, кисели краставички или канела, може би е разумно да се обърнете към Вашия личен лекар.
Кога да не се притесняваме?
Обонянието може да се промени при редица състояния- от обикновена хрема до бременност, но след като отминат тези състояния се възстановява и способността да разпознаем храната по нейната миризма.
Проблеми със съня
Те се проявяват под формата на безсъние или неспокоен сън. Дори и да не знаете за това, партньорът Ви може да забележи активни и внезапни движения докато спите, което също е ранен симптом на болестта на Паркинсон.
Кога да не се притесняваме?
Неспокойният сън сам по себе си не е повод за притеснение, а леките внезапни движения при заспиване и преди събуждане са често срещани.
Трудности в движенията и промяна в походката
Страдате ли от скованост в крайниците и гърба? Променено ли е движението на ръцете Ви при ходене? Понякога сковаността е временна и отминава при раздвижване, но ако това не се случи, може би става въпрос за ранна проява на болестта на Паркинсон. Характерно за заболяването е скованост и болка в рамото и таза, а пациентите често се оплакват, че чувстват краката си „залепени за пода”.
Кога да не се притесняваме?
В случай, че имате травма на рамото, таза или на крайник, Вашите движения ще са ограничени до окончателното излекуване.
Констипация
Друг ранен белег на заболяването е забавеното изпразване на червата.
Кога да не се притесняваме?
При недостатъчно количество вода и фибри в храната констипацията е често последствие. Друга причина би могла да е прием на някои аналгетици.
Промяна в гласа
Ако гласът Ви звучи по-тих и дрезгав, това е алармиращ симптом, който е необходимо да споделите с Вашия лекуващ лекар.
Кога да не се притесняваме?
Промяната в гласа е често усложение от инфекциите в дихателните пътища, но след отминаване на болестта, той се възвръща към обичайния му тон и тембър.
Масковидно лице
В случай, че околните забелязват, че лицето Ви губи обичайната си мимика и изразителност, може да страдате от ранен симптом на болестта на Паркинсон. Състоянието се нарича „масковидно лице” и е сред характерните прояви на заболяването.
Кога да не се притесняваме?
Приемът на някои лекарства или възпалението на лицевия нерв може да променят временно лицевите Ви изражения.
Чувство за замайване
Замайването и припадъците, особено след рязко ставане от стол са тревожен белег на болестта.
Кога да не се притесняваме?
Този вид замайване сам по себе си не е гаранция, че страдате от болестта на Паркинсон, но ако се случва често е необходимо да се консултирате със специалист.
Промяна в стойката
В случай, че изпитвате затруднения да стоите с изправен гръб или близките Ви забелязват, че се прегърбвате и губите равновесие, трябва да отидете на лекар.
Кога да не се притесняваме?
Промяна в положението на гръбначния стълб се среща при травма или хронична болка. Друга възможна причина е развитието на остеопороза.